
Niin vaihtui taas heinäkuu elokuuksi. Voisi sanoa, että elokuu jakaa ihmiset kahtia. On niitä, joiden mielestä elokuu on ehdottomasti yksi kesäkuukausista ja sitten taas on niitä, joiden mielestä elokuu tarkoittaa syksyn alkamista. Mie kuulun ehdottomasti heihin, jotka nauttivat kesästä vielä täysillä myös elokuussa. Toki valehtelisin, jos väittäisin, ettei syksy ala jo pikkuhiljaa pyörimään mielessä. Nautin jopa näistä hieman viileämmistä ja sateisimmista säistä. Hämärtyvät illat oikein houkuttelevat käpertymään sohvan nurkkaan teekupin kanssa ja sytyttämään muutaman kynttilän. Se ehkä elokuussa onkin parasta; hiljalleen pimenevät illat, kauniit viljapellot ja kesämekot yhdistettyinä villapaitoihin. Ai, että!
Heinäkuun loppua vietin perheen ja koirien kanssa mökillä. Sateiset päivät tuntuivat mökillä jotenkin todella tunnelmallisilta. Mökillä kyllä viihtyy kelillä kuin kelillä. Mökkireissuun mahtui taas paljon rentoutumista, kirjojen kuuntelua neuleita tehden, ulkoilua, uimista, saunomista ja hyvää ruokaa. Kävin myös isän mukana kalassa ja äidin kanssa soudettiin meidän "lähikahvilaan". Käytiin nauttimassa herkulliset kakkupalat ja lisäksi rapsuttelemassa ihania lampaita. Tykkään niin tällaisista persoonallisista ja luonnonläheisyyttä henkivistä kahviloista.
Tänään palattiin Elmon kanssa kotiin ja on taas aika palata kotiaskareiden pariin. Meidän muotinäytöskin häämöttää jo muutaman viikon päässä, joten aikaa kuluu malliston viimeisten asujen viimeistelyssä. Mitään ihmeempiä suunnitelmia ei siis tuleville päiville ole, vaan aijon keskittyä kaikessa rauhassa koti- ja mallistoaskareisiin. Ihan mukavaa oikeastaan.
Mukavaa viikkoa ja elokuun alkua! <3
Lähetä kommentti